Wybranie lokaty pośród licznych możliwości

Lokata bankowa jest umową z bankiem, a dla klienta dodatkowo inwestycją. W umowie określone są jasno warunki, czas trwania lokaty oraz wysokość i rodzaj oprocentowania. Po podanym okresie, pieniądze wraz z odsetkami wracają na konto klienta. Wypłacenie przed końcem lokaty wiąże się z utratą odsetek.

Przed wyborem należy wziąć pod uwagę swoje możliwości- wysokość kwoty inwestowanej oraz czas, przez jaki nie będzie ona nam niezbędna. Przy wyborze powinniśmy porównać oferty poprzez zestawienie tabel zdobytych w banku lub poprzez porównywarkę internetową. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Oprocentowanie

Najważniejsze w lokacie jest jej oprocentowanie, ponieważ od tego zależy, jak wysokie będą zyski klienta. Istotny jest nie tylko procent, ale również czy jest on zmienny czy stały. Ważne, aby nie dać się oszukać promocjom, gdzie proponują nam wysokie oprocentowanie. Często później okazuje się, że po pierwszym miesiącu lub tygodniu wysokość oprocentowania gwałtownie spada.

Ważne jest też, aby wiedzieć czy oprocentowanie jest realne czy nominalne. Nominalne bowiem nie uwzględnia podatków i wszystkich kosztów, o które zysk zostanie uszczuplony. Warto zapytać o to w banku przed podjęciem decyzji. Oprocentowanie zmienne może jednak być dla niektórych korzystniejszym wyjściem.

Rodzaje lokat

Ważna jest również długość trwania lokaty, przez co dzieli się na krótkoterminowe i długoterminowe. Zazwyczaj te pierwsze mają mniejsze oprocentowanie, ale nie wymaga ona od klienta zamrażania środków na dłuższy czas. Druga, analogiczne, może trwać nawet kilka lat, ale za to oprocentowanie jest dużo korzystniejsze. Istnieją oczywiście i takie lokaty, które umożliwiają wypłacanie pieniędzy w czasie trwania lokaty. Takie lokaty dynamiczne zapewniają wysokie oprocentowanie dopiero po dłuższym czasie trwania samej inwestycji.

Istnieje również mniej znana lokata rentierska, w której co miesiąc zostają na konto inwestora przelane odsetki, co nie wpłynie na czas trwania lokaty.

Zobacz także:  Lokaty bankowe - kompendium wiedzy

W wielu istnieje możliwość stworzenia lokaty odnawialnej, gdzie po określonym czasie kwota z odsetkami nie wraca na konto klienta, ale automatycznie rozpoczyna się kolejne naliczane.