Szybki kredyt – czy to możliwe?
Obecnie uzyskanie kredytu jest o wiele łatwiejsze niż w ubiegłych latach, jednak wiele ofert banków sugeruje, że można go uzyskać w ciągu kilkunastu minut jak również osiągnąć dodatkowe korzyści czy zwrot części pieniędzy. Nie zawsze banki w reklamach czy folderach reklamowych umieszczają wszystkie informacje, jednak wiele z nich faktycznie jest zgodnych z prawdą.
Przede wszystkim czas uzyskania kredytu. To czynnik, na który obecnie patrzy coraz więcej osób poszukujących tego typu rozwiązań. Nikt bowiem nie ma zbytnio ochoty czekać tygodnia na rozpatrzenie wniosku o kredyt, zwłaszcza gdy nie jest to wysoka suma. Minimalizowanie czasu potrzebnego do uzyskania kredytu to jedna z ofert banków skierowana do klientów, która pozwala na szybkie uzyskanie gotówki. Banki jednak zazwyczaj zastrzegają sobie, iż czas kilkunastu minut uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy klient starający się kredyt dostarczył wszystkie niezbędne dokumenty jak również od jego historii kredytowej w BIK. Nieco łatwiej z pewnością mają klienci bankowości elektronicznej, którzy mają możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem Internetu czy też nawet wiadomości SMS. Tutaj zazwyczaj nie muszą przedstawiać żadnych dokumentów, bank sprawdza jedynie ich historię w bazach, co coraz częściej wykonuje się automatycznie. Dzięki temu proces rozpatrywania wniosku jest znacznie szybszy niż w przypadku wizyty w placówce banku, ograniczonej godzinami jej otwarcia.
Tak łatwy dostęp do kredytów to jeden z powodów, dla którego zaciąga je coraz więcej osób. Dzisiaj przy ich pomocy finansuje się nie tylko zakupy sprzętów AGD czy RTV, ale także wyjazdy wakacyjne czy wyprawki dla dzieci na początek roku szkolnego. Niższe koszty związane z uzyskaniem kredytu sprzyjają także temu, aby stanowiły one źródło finansowania nauki czy wielu innych marzeń, na które po prostu nie ma środków w domowym budżecie. Bez względu jednak na przeznaczenie kredytu i jego wysokość decyzja o zaciągnięciu każdego zobowiązania powinna być starannie przemyślana. Chodzi przede wszystkim o to, aby można było je spłacać bez problemu. Zbyt wysoka rata miesięczna może skutkować tym, iż po pewnym czasie nie będzie możliwe terminowe regulowanie zobowiązań, co pociąga za sobą niekorzystne wpisy w bazach takich jak BIK czy BIG. Banki często kuszą ofertami z niskim oprocentowaniem, jednakże z krótkim okresem spłaty i tym samym znacznie wyższą ratą. Dlatego też czasem znacznie lepiej jest zdecydować się na ofertę rozłożoną na spłatę w dłuższym okresie czasu, jednak ze znacznie niższą ratą miesięczną.