Oprocentowanie lokat terminowych

Banki ustalają oprocentowanie kredytów i lokat na podstawie aktualnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, jaka panuje w kraju. Lokaty bankowe są zawsze oprocentowane dużo niżej niż kredyty jest to oczywiste, gdyż to dzięki lokatom jednych osób banki mogą udzielać innym kredytów. jasne jest to, ze musza na tej operacji zarobić i stąd taka różnica w oprocentowaniu. Również rachunki bankowe są oprocentowane, jednak jest to niższa stawka niż w przypadku lokat, gdyż pieniądze na rachunku są cały czas dostępne dla klienta.

Lokata bankowa została stworzona właśnie po to, żeby zachęcić ludzi do gromadzenia pieniędzy w bankach, a zgromadzone w ten sposób fundusze mogą zostać wykorzystane przez bank do udzielania kredytów i inwestowania w inne działalności. Oprocentowanie lokaty terminowej zmienia się płynnie w związku z różnymi nastrojami ekonomicznymi i jest powiązane z oprocentowaniem kredytów. Obecnie wynosi ono w zależności od oferty od 3 do 7 % w skali roku. Jeszcze kilka lat temu przed ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym podobne lokaty były oprocentowane odpowiednio od 5 do 8 % rocznie, więc jak łatwo sobie policzyć przy dużych kwotach pieniędzy różnica staje się dosyć spora. Mimo tak zmiennego oprocentowania wrażliwego na sytuacje ekonomiczną lokaty bankowe cieszą się dużą popularnością. Ludzie zrozumieli, ze lepiej jest trzymać swoje oszczędności w banku i zarabiacz choćby minimalne kwoty niż przechowywać pieniądze w domu w przysłowiowej skarpecie. Wszystko oczywiście zależy od kwoty jaka mamy zaoszczędzoną. Dla kilkuset złotych nie opłaca się specjalnie zakładać konta w banku i tworzyć lokaty, ale gdy posiadamy większa sumę pieniędzy i zamierzamy jeszcze powiększać nasze oszczędności to nie ma bezpieczniejszego sposobu.

Wiele osób nie chce ryzykować grając na giełdzie czy inwestując w agresywne fundusze, które mogą przynieść kilkunastoprocentowy zysk w skali roku, jednak nie ma na to żadnej gwarancji, a co więcej mogą także przynieść straty. Okazuje się bowiem, że często na giełdzie następują wahania, które trudno jest przewidzieć, a skutkują one stratą środków przez mniej doświadczonych inwestorów. Lokata bankowa choć nie pozwala na zarobienie tak dużych ilości gotówki to jednak jest praktycznie bezobsługowa i nie trzeba martwić się i śledzić ciągle wydarzeń gospodarczych i politycznych, które mogą mieć wpływ na wysokość naszych zarobków lub strat.

Zobacz także:  Wady i zalety – kredyty oraz pożyczki na dowolny cel