Lokaty bankowe – kompendium wiedzy

Posiadasz oszczędności i masz świadomość, że najlepiej byłoby je zainwestować, by móc wygenerować jeszcze większy zysk? Poznaj lokaty bankowe, które zresztą najczęściej wybierają Polacy w ramach pomnażania nadwyżek pieniędzy. Dowiedz się, czym jest lokata w banku, na jakich warunkach można ją zakładać, na jaki zysk może liczyć inwestor?

Co to jest lokata w banku?

Lokata bankowa to nic innego jak pożyczka, która udzielana jest instytucji bankowej. Bank w zamian za możliwość swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi inwestora w danym okresie wynagradza do korzystnym oprocentowaniem. To właśnie wypracowane odsetki stają się czystym zyskiem dla klienta banku.

Lokata bankowa to produkt prosty, idealny dla początkujących inwestorów. Wystarczy wybrać tę, która spełnia nasze potrzeby, wnieść na nią środki o określonej wartości i oczekiwać na zyski. Lokaty działają automatycznie i nie wymagają żadnego zaangażowania od osoby, która właśnie w ten sposób „zamroziła” swoje oszczędności. Co ciekawe, banki, które stawiają na innowacyjne rozwiązania online, umożliwiają zakładanie lokat przez internet, a cały proces jej nabywania nie trwa dłużej niż kilka minut. Doskonałą opcją, by wybrać najlepszą lokatę jest sprawdzenie zestawień najważniejszych kryteriów w przypadku lokat oferowanych przez różne banki. Takie rankingi wskazują instrumenty inwestycyjne tego rodzaju, które w danym okresie są najbardziej opłacalne.

Zysk z lokaty – kiedy można na niego liczyć?

Okazuje się, że jeszcze do niedawna lokaty bankowe były rzeczywiście jednym z najbezpieczniejszych instrumentów inwestycyjnych, ale na pewno nie gwarantowały zysku. Inwestor miał gwarancję odzyskania całości „zamrożonych” środków, natomiast, by zarobić na lokacie, nie mógł zerwać umowy z bankiem przed czasem. Co więcej, najczęściej nie mógł wyciągnąć nawet kapitału przed czasem ani dokładać kolejnych sum, które mogłyby również podlegać oprocentowaniu.

Dzisiaj banki oferują nieco inne warunki. Warto wybierać lokaty terminowe, które pozwalają swobodnie dysponować oszczędnościami bez utraty wypracowanego zysku. Dzięki temu lokata staje się jednym z najlepszych form zarabiania na oszczędnościach.

Zobacz także:  Wybranie lokaty pośród licznych możliwości