Limit kredytowy na rachunku

Limit kredytowy to najpopularniejszy z kredytów gotówkowych. Polega on na udzieleniu przez bank pewnego limitu ujemnego na rachunku bankowym swojego klienta. Jest to jeden z najdroższych dostępnych kredytów dlatego warto rozważyć wcześniej inne opcje oferowane na rynku przez różne banki.

Czym charakteryzuje się limit kredytowy w rachunku bieżącym?

Po pierwsze głównym warunkiem jaki trzeba spełnić aby dostać taki kredyt jest posiadanie rachunku w danym banku przez dłuższy okres. Banki są w stanie analizować historię operacji na swoich rachunkach dzięki czemu łatwiej mają ustalić zdolność kredytową swojego klienta. Przeważnie okres przez jaki trzeba posiadać rachunek w danym banku sięga około pół roku. Dodatkowo aby otrzymać taki limit trzeba mieć stały dochód w postaci pracy na etat lub emerytury lub renty.

Ile można dostać?

Limit kredytowy na rachunku bieżącym to typ kredytu gotówkowego dość silnie uzależniony od danej osoby. Limity są ustalane dla każdego indywidualnie a kryteria ustalania wysokości kredytu także mogą się różnić w zależności od banku. Po pierwsze jest brana pod uwagę wysokość dochodu i to jest niezmienne w zależności od banku. Przeważnie jest to kilkakrotność dochodu i w zależności od banku może to być sześciokrotność lub ośmiokrotnośc miesięcznego dochodu klienta.

Ile kosztuje limit kredytowy?

Limit kredytowy jest najdroższym z kredytów i zazwyczaj oprocentowanie sięga kilkunastu do okolic dwudziestu procent czyli maksymalnego oprocentowania dopuszczalnego dla banków komercyjnych przez ustanowionych przez bank centralny. Nie należy tutaj zapominać także o innych opłatach takich jak prowizje i opłaty przygotowawcze. Warto tutaj wspomnieć że limit kredytowy w rachunku bieżącym jest kredytem odnawialnym ale niektóre opłaty są pobierane przy każdym odnowieniu okresu kredytowania. Kredyt jest zawierany najczęściej na okres dwunastu miesięcy po których można go przedłużyć o kolejny rok, Warto zwrócić uwagę na to że odsetki są pobierane tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty oraz za okres kiedy ta kwota jest wykorzystana i to są dwie główne zalety tego rozwiązania, dzięki którym ten produkt jest taki popularny wśród produktów bankowych. Całkiem niezłą alternatywa dla limitu kredytowego w rachunku bankowym jest karta kredytowa.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny i zabezpieczenie

Podsumowując limit kredytowy jest najlepszym przykładem kredytu gotówkowego, ponieważ można dowolnie dysponować pieniędzmi do pewnego limitu. Głównymi zaletami limitu kredytowego jest to że odsetki są pobierane od faktycznie wykorzystywanej kwoty i faktycznego okresu zaś wadami takiego rozwiązania jest wysokie oprocentowanie i inne opłaty.