Co wpływa na wysokość wskaźnika RRSO?

Należy pamiętać, że wysokość wskaźnika Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania ulega wahaniom gdyż zależy od warunków, które determinuje sytuacja na polskim rynku finansowym. To co wpływa na jego ostateczny kształt to wysokość prowizji i odsetek ale nigdy tak zwane opłaty dodatkowe, do których należy posiadanie karty debetowe lub założenie dodatkowego konta bankowego. Warto wiedzieć, że naliczane są również opłaty generowane za samo przygotowanie i rozpatrzenie wniosku kredytowego. To co nigdy nie może wpłynąć na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania to także opłaty notarialne.

Czym jest oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Powszechne jest zjawisko mylenia Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania z oprocentowaniem. To karygodny błąd, który może przysporzyć potencjalnemu kredytobiorcy problem ze zrozumieniem parametrów i warunków danego zobowiązania gotówkowego. Wskaźnik oprocentowania przedstawia wysokość odsetek na przestrzeni 12 miesięcy. Oprocentowanie determinuje wysokość kapitału jaka pozostała po spłaceniu odsetek kredytu gotówkowego. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to z kolei suma kosztów kredytu gotówkowego przedstawiona w ujęciu rocznym.

Preferencyjność kredytu gotówkowego

Każdy potencjalny kredytobiorca szuka dla siebie najbardziej opłacalnej opcji kredytu gotówkowego. To bardzo ważne, aby podczas rozpatrywania wielu propozycji kredytowych nie stracić głowy w gąszczu oprocentowań, odsetek i prowizji. Najbardziej preferencyjna oferta kredytowa będzie charakteryzowała się stosunkowo niskim wskaźnikiem Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. To co często wydaje się mylne to przekonanie, że niski wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania przekłada się na niskie koszty kredytu gotówkowego. Należy pamiętać, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania przedstawia przedstawia długość okresu kredytowania oraz wysokość odsetek. Oznacza to, że wraz ze zwiększeniem się okresu kredytowania maleje wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania lecz rosną koszty kredytu. Najlepiej jest to zauważalne w przypadku zobowiązań rzędu kilkuset tysięcy złotych regulowanych za pośrednictwem rat równych.

Zobacz także:  Jak poznać kredyty gotówkowe

Jaka jest funkcja RRSO?

Zasadniczą funkcją wskaźnika Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania jest to, że dzięki niej możemy w przejrzysty sposób porównać między sobą wiele ofert kredytu gotówkowego. Każda instytucja finansowa kusi klientów propozycjami kredytów o różnych wskaźnikach Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Tego typu zestawienia możemy dokonać w porównywarkach kredytowych dostępnych online. Stanowią one bardzo przydatne narzędzie do precyzowania swoich oczekiwań i możliwości finansowych, a także pozwalają oszacować na jakim poziomie będzie kształtowało się regulowanie zobowiązania gotówkowego przez potencjalnego kredytobiorcę. Tego typu rozwiązania stanowią również podstawę do bezpośrednich rozmów z wybraną instytucją finansową.