Budowanie niezależności ekonomicznej lokatami rentierskimi

Po zebraniu dużych oszczędności warto przemyśleć ich właściwe zagospodarowanie. Większość inwestorów indywidualnych w pewnym wieku wycofuje się z nadmiernie ryzykownych inwestycji występujących na rynku kapitałowym na rzecz bardziej bezpiecznych lokat bankowych, w tym lokat specjalistycznych, chociażby rentierskich. Czym wyróżnia się lokata rentierska i w jaki sposób pomaga przy budowaniu niezależności ekonomicznej? Oto kilka ciekawych wskazówek dedykowanych dla osób zainteresowanych długoterminowym gromadzeniem kapitału w bezpiecznych strukturach.

Lokata rentierska to jedno z narzędzi oszczędnościowych w kategorii premium. Banki detaliczne nie ograniczają inwestorów w ilości zakładanych lokat wysokiej klasy, ale warto uważać na przechowywanie w jednym banku dużego kapitału, ponieważ po ewentualnym bankructwie instytucji finansowej Bankowy Fundusz Gwarancyjny zaspokaja tylko część strat. Tzw. run na banki występuje w obecnych czasach niezwykle rzadko lub w ogóle przez zastosowanie dobrego systemu zarządzania przez banki centralne. Taka ewentualność jednak gdzieś w świadomości ekonomicznej się pojawia. W długoterminowych strategiach inwestycyjno – oszczędnościowych lepiej wziąć to pod uwagę. Oprocentowanie na lokatach rentierskich jest z reguły stałe, co pozwala na znacznie lepsze planowanie ekonomiczne. Im dłużej utrzymujesz duże oszczędności na lokatach rentierskich, tym więcej zyskujesz. Różnice w oprocentowaniu wynoszą nawet do 0.75%, a to jednak sporo biorąc pod uwagę duży kapitał. Z tego powodu rozpatruj długoterminowe oszczędzanie, jeżeli możesz sobie na nie pozwolić pod względem płynności. Niektóre banki detaliczne gwarantują znacznie lepsze warunki budowania niezależności ekonomicznej, jeżeli jednocześnie utrzymujesz lokaty i standardowy rachunek osobisty. Dzięki temu możesz wypracować lepsze warunki oszczędzania przy minimalnych formalnościach.

Lokata rentierska to produkt oszczędnościowy z kategorii premium. Nie sprawdza się do końca w krajowych warunkach, jednak nie musisz koniecznie dążyć do niezależności ekonomicznej, ale po prostu do wypracowania takich oszczędności, aby dały po prostu większe oprocentowanie. Segment lokat rentierskich jest stosunkowo zaniedbany pod względem marketingowym i nieco zapomniany społecznie, przez inwestorów indywidualnych. Duży kapitał wymaga jednak wysokiego poziomu ochrony, a tak naprawdę tylko banki detaliczne z tym procesem sobie radzą. Inna alternatywa do odkładanie wszystkich pieniędzy na rachunku osobistym, czy na bezpłatnym rachunku maklerskim, ale to nie sprawdza się w dłuższej perspektywie ze względu na cyklicznie rosnącą inflację. W początkowych okresach dynamicznego inwestowania należy w końcu przemyśleć kwestię zabezpieczenia wypracowanych zysków, a tylko lokata rentierska spełnia wymogi wysokiego oprocentowania, przy jednoczesnym stałym, dość częstym wypłacaniu zysków. Czy teraz przemyślisz wdrożenie lokat rentierskich?

Zobacz także:  Wady i zalety – kredyty oraz pożyczki na dowolny cel