Bank to nie tylko kredyty

Wycieczka do banku w celu złożenia polecenia wypłaty, wpłaty pieniędzy czy też innej operacji przeważnie wiąże się z propozycją pożyczki, czy też założenia karty kredytowej. Wielu z nas przez to wydaje się, że kredyty to niemal jedyne, co banki nam proponują. Oczywiście lista tzw. produktów bankowych jest dalece szersza, niż nam się to wydaje. Dużo rzadziej jednak niestety korzystamy z tych, które mogą przynieść nam zysk, a częściej z tych, na które musimy wydawać pieniądze – jak chociażby kredyty właśnie. Warto zmienić to przyzwyczajenie i zacząć oszczędzać na przyszłość. Odpowiednie przejrzenie miesięcznych wydatków pomoże nam znaleźć sposoby na ich zmniejszenie, dzięki czemu nadwyżkę pieniędzy możemy przekazać potem na lokatę bankową – ów często niedoceniany produkt bankowy, który daje nam możliwość realnego zarobku tylko dzięki temu, że nasze pieniądze będą służyły bankowi przez jakiś czas do operacji finansowych.

Lokata to zawsze dobre wyjście

Założenie lokaty wiąże się z szeregiem pozytywów, które powinny być w zasadzie jedynym argumentem za założeniem lokaty. Dzięki lokacie – nasze pieniądze pozwalają nam zarabiać na nich. Mają oszczędności rzędu 20-30 tysięcy złotych możemy przez kilka lat uzbierać tyle, by bez problemu zakupić na przykład jakiś sprzęt elektroniczny, na który normalnie żałowalibyśmy naszych pieniędzy. Albo też mogą nam owe odsetki posłużyć do tego, by od nich narastały kolejne odsetki. Dzięki temu pieniędzy będzie jeszcze więcej, a my będziemy czuć się zabezpieczeni finansowo na wypadek gorszego okresu, związanego z dodatkowymi wydatkami.

Pamiętać należy jednak, by zwracać uwagę na kilka rzeczy, zanim zdecydujemy się na konkretną lokatę. Wolny rynek pozwala nam wybierać między lokatami w różnych bankach, dzięki czemu możemy zdecydować, gdzie najlepiej je ulokować, by zysk był jak największy. Zwracajmy więc uwagę na oprocentowanie, długość trwania lokaty, a także na okres kapitalizacji odsetek. Im częściej następuje kapitalizacja odsetek (a więc dodawanie odsetek do puli pierwotnie wpłaconego kapitału), tym od większej sumy liczone są kolejne odsetki, a my dzięki temu znacznie zyskujemy – zwłaszcza, jeśli wpłaciliśmy sporą sumę pieniędzy.

Szczególne przypadki lokat bankowych.

Warto też rozejrzeć się za różnymi przypadkami szczególnymi lokat bankowych. Taka na przykład lokata progresywna pozwala nam na wypłacenie naszych środków w dowolnej chwili, bez tracenia tego, co już na danej lokacie zarobiliśmy. Posiadając taką lokatę nie musimy obawiać się więc, że ewentualne większe zapotrzebowanie pieniędzy w danym okresie roku sprawi, że utracimy wszelkie odsetki na lokacie. To naprawdę wygodne rozwiązanie, coraz częściej oferowane, jak i wybierane przez klientów. Przedsiębiorcy natomiast mogą zwrócić uwagę na lokaty typu overnight, na których zarabia się w nocy – wtedy, gdy finanse firmy przeważnie nie są potrzebne, a więc mogą zostać przeznaczone na inwestycje bankowe, dające nam w dalszej perspektywie odsetki, które powiększą nasz dochód.