Rodzaje kredytów

Zawarcie umowy kredytu samochodowego, to decyzja niełatwa, którą trzeba przemyśleć i dobrze się do niej przygotować.

Banki oferują kredyty o różnym przeznaczeniu, pośród nich znajduje się kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Dlatego myśląc o nowym pojeździe, możemy rozważać te dwa rodzaje kredytów. W przypadku kredytu gotówkowego nie musimy informować banku o tym, na co chcemy przeznaczyć pozyskaną kwotę, bardzo często jest to kredyt bez dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku kredytu samochodowego bank udziela nam go wyłącznie w celu zakupu określonego pojazdu. Kredyt ten zazwyczaj wymaga również zabezpieczenia, przez co formalności z tym związane mogą potrwać dłużej, niż pozyskanie kredytu gotówkowego.

Pamiętajmy, że koszty kredytu samochodowego to nie tylko kwota, którą zaciągniemy, zostanie ona powiększona o dodatkowe opłaty jak oprocentowanie czy prowizja. Koszty mogą różnić się również w przypadku pożyczki wziętej na samochód używany. Niekiedy im starszy samochód, tym wyższe oprocentowanie. Nie należy też zapominać, że im dłuższy okres spłaty, tym wyższe koszty. Oprocentowanie może też różnić się w zależności od ewentualnego wkładu własnego. Warto pamiętać, że banki oferują czasami możliwość obniżenia prowizji, wystarczy o to zapytać. Warunkiem może być np. założenie konta osobistego. Co ciekawe, niektóre banki oferują też kredyt 50/50. Jak działa tego rodzaju kredyt? Przed odbiorem samochodu wpłacamy połowę wartości samochodu, a rok później pozostałą część. Przy czym drugą część zobowiązania możemy rozłożyć na raty, które są nieoprocentowane. Oczywiście nie oznacza to, że kredyt nie będzie wiązał się z żadnymi kosztami. Zapłacimy bowiem prowizję za jego udzielenie oraz poniesiemy koszty ubezpieczenia.

W jaki sposób możemy dostać kredyt? W pierwszej kolejności oczywiście dokonujemy przeglądu dostępnych ofert, następnie podejmujemy decyzję, która oferta będzie dla nas najbardziej atrakcyjna, kolejno udajemy się do banku w celu złożenia wniosku. Większość banków oferuje też otrzymanie kredytu za pomocą strony internetowej. Jakie dokumenty są niezbędne, aby uzyskać kredyt? Przede wszystkim dokument potwierdzający nasze dane, czyli dowód osobisty, konieczne jest także przedstawienie zaświadczenia dotyczącego źródła naszych dochodów. Tutaj wymagania banku będą się nieco różniły w odniesieniu do osób posiadających własną firmę oraz pracujących na umowę o pracę. Przyjdzie nam także wybrać zabezpieczenie kredytu, do wyboru mamy zastaw rejestrowy, cesję praw z polisy AC lub przewłaszczenie przez zabezpieczenie. Następnie, jeśli decyzja banku będzie pozytywna, zostaniemy o niej poinformowani, przed podpisaniem umowy warto dokładnie raz jeszcze zapoznać się z umową, aby upewnić się, że wszystkie znajdujące się na niej dane czy zobowiązania są zgodne z wcześniej ustalonymi. Po podpisaniu umowy mamy co prawda 14 dnia na odstąpienie od zawartego zobowiązania, ale wiąże się to z dodatkowymi działaniami, więc po co sobie to utrudniać? Wszelkie niejasności lepiej wyjaśnić na bieżąco.

A który z kredytów byłby najbardziej opłacalny? To zależy, przede wszystkim musimy zastanowić się, jakie są nasze realne szanse w kwestii spłacania zobowiązania, czy jesteśmy w stanie wpłacić wkład własny lub spłacić wysoką pierwszą ratę, czy może wolimy równe miesięczne raty. Nie bez znaczenia jest też fakt, czy zamierzamy jeździć zakupionym samochodem przez kilka najbliższych lat, czy może tuż po zakończeniu spłat chcemy zakupić nowy samochód. Wszystko to wpłynie na podjętą przez nas decyzję.