Co to jest lokata progresywna i czy warto ją założyć

Lokata progresywna jest to dość specyficzny rodzaj depozytu, który różni się od tradycyjnych lokat terminowych. Główna różnica tkwi przede wszystkim w sposobie naliczania odsetek, które wraz z upływem czasu będą coraz wyższe.

„Lokata z oprocentowaniem do 7% w skali roku”, „Załóż lokatę i zarób do 12% w skali roku”, „Zyskaj do 6% na lokacie progresywnej” – Te hasła dla wielu z nas brzmią bardzo interesująco. Właśnie na to liczą bankowcy przygotowujący oferty lokat progresywnych. Niestety, jeżeli damy się skusić na taki slogan i zechcemy założyć lokatę, może spotkać nas spore rozczarowanie.

Wysokie odsetki tylko na zakończenie lokaty Jak się okazuje sześć, siedem, a nawet dwanaście procent zysku otrzymamy jedynie w ostatnim okresie oszczędzania. Zanim jednak do tego dojdzie, oferowane odsetki mogą nie być już takie atrakcyjne. Niestety zazwyczaj okazują się one znacznie niższe niż można zarobić na zwykłych lokatach terminowych!

Za przykład może posłuży nam Lokata Dynamicznie Rosnąca w jednym z polskich banków. Lokata ta w ostatnim kwartale oszczędzania oferuje rewelacyjnie wysokie 6,05% zysku w skali roku. Niestety średnia za pierwsze 18-miesięcy to jedynie 1,20%. Zanim więc doczekamy się spektakularnych zysków, nasze pieniądze będą pracować bardzo powoli.

Lokaty progresywne pozbawione sensu? A zatem czy więc korzystanie z lokat progresywnych faktycznie nie ma większego sensu? Jak się okazuje jest nieco inaczej. Wiele tego typu ofert posiada bowiem wiele różnych zalet, których pewności nie spotkamy w przypadku standardowych lokat.

Dla przykładu możemy użyć tu 36-miesięcznej Lokaty Mix w jednym z banków. Jak się okazuje ten depozyt oferuje całkiem przyzwoite oprocentowanie na średnim poziomie 2,55% w skali roku. Najlepszą zaletą tego kredytu jest jednak to, że lokatę możemy zerwać w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy, zachowując przy tym całość wypracowanych odsetek. Niestety w przypadku ponad 90% standardowych lokat zerwanie lokaty wiąże się z utratą całości osiągniętego zysku.

Częstsza kapitalizacja równa się wyższy zysk Dodatkową również istotną zaletą Lokaty Mix jest codzienna kapitalizacja. Co oznacza że odsetki dopisywane są do rachunku lokaty na zakończenie każdego dnia. Dzięki takim działaniom w kolejnym dniu podstawa lokaty czyli zysk, będzie już nieznacznie większa. Dla niektórych osób może być to mało istotnym drobiazgiem jednak dzięki niemu realne oprocentowanie lokaty zamiast tytułowych 2,55% wyniesie 2,60%. Początkowo wydaje się że jest to niewiele, ale w sytuacji kiedy na lokatę wpłacimy np. 10 tys. zł, osiągniemy dzięki temu 20 zł dodatkowego zarobku.

Jak wyliczyć oprocentowanie lokaty progresywnej? Dla większości osób które zastanawiają się nad założeniem lokaty podstawowym argumentem przemawiającym za wyborem konkretnej oferty jest jej oprocentowanie. Jak się okazuje w przypadku tradycyjnych lokat terminowych sprawa jest łatwiejsza, ponieważ prawdę mówiąc w tym przypadku w zasadzie wszystko jest tu podane „na tacy”. A zatem w sytuacji kiedy np. 12-miesięczna lokata oferuje oprocentowanie na poziomie 2,5%, to oszczędzający szybko wyliczy, jaki zysk trafi do jego kieszeni.