Co składa się na koszt kredytu gotówkowego

Kredyt jest tym produktem bankowym, który pozwala bankowi zarabiać na obracaniu pieniędzmi. Warto jednak wiedzieć, co składa się na końcową sumę do spłaty przy zaciąganiu kredytu, dzięki czemu można o wiele lepiej porównać ze sobą oferty.

Przede wszystkim oprocentowanie. Jest ono nieodłączną częścią każdego kredytu, czy to gotówkowego, czy też samochodowego lub na przykład mieszkaniowego. Jest ono zróżnicowane w zależności od kredytu, najniższe mają kredyt mieszkaniowe, najwyższe zaś kredyty konsumpcyjne na tak zwany dowolny cel. Jednakże w stosunku do banków odpowiednie przepisy określają, jakie banki mogą przypisać maksymalne oprocentowanie do danego produktu. Najczęściej waha się ono w okolicach kilkunastu procent w skali rocznej. Oczywiście znaleźć można kredyty ze znacznie niższym oprocentowaniem, zaliczane do kredytów promocyjnych, jednak takie produkty to najczęściej kredyty przyznawane na krótkie okresy czasu jak również w niezbyt wysokich kwotach.

Kolejnym składnikiem, który jest należny dla banku podczas starania się o kredyt jest prowizja. Stanowi ona wynagrodzenie dla banku, jednakże w przypadku kredytów gotówkowych coraz częściej banki z niej rezygnują. Chcą bowiem w ten sposób przyciągnąć do siebie jak największą ilość zainteresowanych kredytami klientów. Jej wysokość jest różnorodna, niektóre banki określają ją jako wartość stałą, inne zaś jako niewielką wartość procentową od sumy kredytu. W przypadku kredytów takich jak mieszkaniowe coraz częściej klienci mają możliwość negocjowania prowizji, a nawet niewielkie różnice mogą stanowić o dość sporej różnicy w kwocie do spłaty.

Coraz więcej klientów decyduje się także na ubezpieczenie kredytów. Banki w przypadku kredytów mieszkaniowych często określają je jako warunek obowiązkowy. Oczywiście to, na jakich zasadach kredyt jest ubezpieczony uzależnione jest często od jego wysokości jak również okresu spłaty czy przeznaczenia. Przy kredytach konsumpcyjnych ci, którzy zdecydują się na zawarcie umowy ubezpieczenia kredytu mogą w wielu bankach liczyć na obniżenie oprocentowania. Maleje bowiem wówczas ryzyko kredytowe, bank więc może sobie na to pozwolić.

Poza tym bywa, że bank wymaga po podpisaniu umowy posiadania u nich konta w celu regulowania należności. Jeżeli osoba ubiegająca się o przyznanie kredytu nie była klientem banku, wówczas z pewnością powinna sprawdzić, jakie są koszty związane z prowadzeniem rachunku czy wydaniem karty do konta. Jednakże bez problemu takie informacje można uzyskać, tak samo bez kłopotu pracownicy banku mogą przygotować symulacje spłat ratalnych z uwzględnieniem wszelkich kosztów związanych z przyznaniem kredytu. Obecnie bowiem w wielu bankach wszystkie opłaty związane z przyznaniem kredytu, jak na przykład prowizja czy wysokość składki ubezpieczeniowej są doliczane do kapitału kredytu. Przy kredytach na samochód na życzenie klienta może także zostać dopisana składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC jak również AC, którego banki w takiej sytuacji wymagają.