Finansowanie inwestycji kredytem, zalety i zagrożenia

Inwestowanie wymaga najczęściej sporych środków. Własne oszczędności, np. rzadko wystarczą, aby kupić nieruchomość pod wynajem lub zainwestować w poważny biznes ze sprawdzonymi partnerami. Finansowanie inwestycji kredytem to bardzo popularna perspektywa, ale czy faktycznie opłacalna i na jakich warunkach konkretnie? W artykule otrzymasz zestawienie zalet i zagrożeń dotyczących finansowania inwestycji (różnych typów) kredytem z praktycznymi przykładami. Dzięki temu znacznie lepiej podejdziesz do tworzenia długoterminowej strategii inwestycyjnej, te tajniki znajdziesz także na ekredytowymarket.pl

Kredyt w ramach inwestycji ? przygotowanie Właściciele działalności gospodarczych, szczególnie początkujący nie mają łatwego życia na krajowym rynku kredytowym. Dlaczego? Przede wszystkim bez potwierdzenia dochodów, np. w przestrzeni roku nie ma szans na podjęcie długoterminowej współpracy z instytucją finansową. Większość wniosków o poważniejszy kredyt jest z automatu odrzucana. Z tego powodu bardzo często przygotowanie do podjęcia kredytu na inwestycje rozpoczyna się od wygenerowania pierwszych, całkiem solidnych dochodów. Tutaj z pomocą przychodzą różnego rodzaju dotacje, nie tylko z urzędu pracy, ale też fundusze unijne, współpraca z aniołami biznesu, czy zbieranie dotacji na bazie narzędzi społecznościowych. Standardowo jednak przedsiębiorca może pozyskać kredyt z perspektywy klienta indywidualnego. Wtedy jedynym wymogiem jest przedstawienie dochodów. Wystarczy do tego z reguły szczegółowy wyciąg z konta, czy formularz PIT za rok poprzedni. Najważniejsza zaleta wykorzystywania kredytu pod inwestycje to wygenerowanie solidnej dźwigni finansowej, która umożliwia pokonanie, np. lokalnej konkurencji w kilu dziedzinach. Kredyt daje krótkoterminową/średnioterminową dźwignię finansową, ale to jednocześnie koszt. Z tego powodu najlepiej dobrze zaplanować moment wejścia i wyjścia z inwestycji. Kredyt pod inwestycje wykorzystuje się na rynku papierów wartościowych, chociażby przy debiutach spółek giełdowych. W ten sposób inwestorzy indywidualni nabywają więcej akcji przy ewentualnej redukcji. Im większe zainteresowanie spółką przy debiucie, tym korzystniejszy kredyt inwestycyjny. Rynek nieruchomości jest również zdominowany kredytami hipotecznymi, które można uznać pośrednio za inwestycyjne. Dzięki kredytowaniu inwestycji korzystasz z konkretnego dobra natychmiast. Nie musisz czekać, aż wygenerujesz odpowiednie oszczędności. Wystarczy posiadanie w miarę stabilnej zdolności kredytowej.

Główne zagrożenie płynące z finansowania inwestycji kredytem to brak dobrego trafienia, brak stopy zwrotu. W takim przypadku należy błyskawicznie wychodzić z błędnej inwestycji i ciąć straty. W ten sposób jesteś w stanie przeznaczyć część środków na kolejną inwestycję. Nie warto ponadto inwestować wszystkich pieniędzy w jeden obszar, ale korzystać standardowo ze sprawdzonej zasady dywersyfikacji.

Inwestycja kredytem dobra dla ludzi z pozytywną zdolnością kredytową Zaciąganie kredytu przy inwestycjach jest w stanie się zwrócić stosunkowo szybko. Wystarczy bowiem właściwie zarządzać inwestycją. Niestety podejście nie sprawdzi się u kredytobiorców charakteryzujących się niską/średnią zdolnością kredytową, ponieważ nie mają zupełnie nacisku negocjacyjnego na doradców w bankach detalicznych. Inwestycji najlepiej dokonywać w okresie obowiązywania niskich stóp procentowych. W 2018 to jeszcze prawdopodobna perspektywa, ale wraz z potęgowaniem wskaźników inflacyjnych stopy procentowe na pewno ulegną zmianie na niekorzyść inwestorów długoterminowych.