Kredyt czy pożyczka?

Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Z racji tego, iż praktycznie we wszystkich mediach obecnie można się spotkać z różnymi reklamami banków ( i nie tylko oczywiście ), które oferują potencjalnym klientom swoje produkty, wiele osób myli, bądź też w ogóle nie rozróżnia pojęć takich jak kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa. Oczywiście z założenia dla większości osób, są to produkty bardzo do siebie podobne, dlatego też dla ludzi nie ma większego znaczenia jak co się nazywa, skoro i tak trzeba to spłacać. Różnica jest jednak dość spora, choć de facto rzeczywiście jedynie w nazewnictwie i w zasadach udzielania, ponieważ zarówno kredyt, jak i pożyczkę trzeba tak samo spłacać.

Przede wszystkim, pożyczka gotówkowa, jest to produkt bankowy, który może zostać przeznaczony na dowolny cel. Pożyczki udziela bank klientowi, który pozytywie przejdzie weryfikację zdolności kredytowej, jednak w tym przypadku klient nie ma obowiązku podawać w banku informacji, na co ma zamiar pieniądze z pożyczki przeznaczyć. Może je on wydać de facto na co chce, niezależnie czy będzie to na przykład remont mieszkania, zakup lodówki czy też czegokolwiek innego. Ważne jest to, że pożyczka gotówkowa jest produktem niedługoterminowym - maksymalny czas kredytowania w przypadku pożyczek, jest to osiem do dziesięciu lat (oczywiście wszystko będzie zależało od kwoty oraz warunków uowy).

Kredyt gotówkowy różni się za to od pożyczki tym, że musi on zostać przeznaczony na konkretny cel. Idąc więc do banku po kredyt, trzeba zdeklarować się czy jest to na przykład kredyt na samochód, na mieszkanie , czy też jeszcze na coś innego. Ważne jest to, że takie kredyty są znacznie bardziej długoterminowe - okres kredytowania może wynosić nawet do trzydziestu lat, a także różnica jest bardzo widoczna w oprocentowaniu takiego produktu. Dodatkowo w przypadku kredytu na konkretny cel, z racji tego, iż umowa zawierana jest na znacznie dłuższy okres czasu, weryfikacja klienta starającego się o pieniądze jest dużo bardziej dokładna i szczegółowa - bank bowiem musi się odpowiednio zabezpieczyć pod kątem tego, czy kredytobiorca będzie sumiennie spłacał raty. Dodatkowo kredyt gotówkowy zawsze musi być odpowiednio ubezpieczony (żeby w przypadku ciężkiej choroby, śmierci, czy też innych zdarzeń, które mogą przytrafić się kredytobiorcy), żeby w razie konieczności ubezpieczyciel spłacił za kredytobiorcę należność.